Koduapteek sisaldagu universaalseid ravimeid

neljapäev, 23 veebruar
Autor: Terviseuudised

Iial ei või teada, millal võib tabada tervisemure. Seetõttu võiks koduapteegis kindlasti olemas olla valik rohtusid kõige sagedamalt tekkida võivate hädade tarbeks.

Võib ju küsida, kas on üldse mõtet koju ravimeid muretseda, sest haigusi on ju nii palju! Meditsiinis kehtib aga kuldne seaduspärasu -sagedasemad haigused esinevad sagedamini, kirjutab Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.

Järgnevalt ongi kirja pandud ravimid koos näidustuste ja annustega mis peaksid olema igas koduapteegis. Ravimite valikul on lähtutud eelkõige universaalsusest, soodsast hinnast ja hõlpsast kättesaadavusest apteekide käsimüügiletist.

Paratsetamool

Ravimil on valuvaigistav ja palavikku alandav toime. Meeles tasub pidada, et palavik on organismi kaitsereaktsioon ja seda ei tasu kohe alandama hakata.

Palavikku võiks alandada siis kui:

- Kraadiklaas näitab üle 38,5 pügala;
- Palavikuga kaasnevaid nähte nagu pea ja liigesvalu, üldist halba enesetunnet talutakse halvasti;
- Kõrgenenud kehatemperatuuriga võib varasema kogemuse põhjal kaasneda väikelastel krambid või südame-veresoonkonnahäired vanemaealistel;

Paratsetamooli teiseks toimeks on valuvaigistav mõju. Sellised valud on näiteks väiksemate traumadega kaasnev valu, menstruatsioonivaevused, hambavalu, pingepeavalu vaimsest ülekoormusest või kehvas valguses töötamisest jm. Paratsetamool võiks olla kodus nii tabletidena kui imikutele paremini sobivamate ravimküünaldena. Paratsetamooliga on sarnane toime üle sajandi inimesi aidanud aspiriinil kuid viimane ei sobi väikelastele kuni 6 eluaastani, raseduse ja mao-seedetrakti haavandite korral. Paratsetamool on seega universaalsem. 

NB! Paljud nn.külmetuse rohud (Coldrex jt)sisaldavad ühe komponendina paratsetamooli. Kui lisaks neile võtta juurde veel paratsetamooli, võib organismi jõudev liigne ravim põhjustada mürgistusnähte ja raskeid organkahjustusi. 

Ägeda nohu tilgad

Hingamisteede viirusinfektsiooniga kaasneb sageli ka ninakinnisus või tugev nohu, mis võivad olla vägagi häirivad. Neid vaevusi saab leevendada lühiajaliselt (mitte üle 5-6 päeva), kasutades ninatilkasid, mis paikselt alandavad ninalimaskesta turset. Ravimit toodetakse kahes kanguses: 0,05 ja 0,1 % lahusena. Esimene sobib lastele 2-10 aastani ja teine täiskasvanutele. Ravim on saadaval nii tilkadena kui sprei ehk aerosoolpakendis. Ravimit manustatakse 3-4 x päevas, soovitav on peale manustamist lamada mõni minut- nii on toime mõjusam.

Aktiivsöe tabletid

Näidustuseks on kõhupuhitus, seedehäired harjumatust või veidi riknenud toidust. Annus täiskasvanutele on 1-2 tabletti 3-4 x päevas, lastele ½ tabletti 2-3 x päevas, samaaegselt on soovitav pidada säästvat dieeti.

Allergiaravim

Kui pereliikmetel on teada allergilisi reaktsioone kas siis mesilase hammustusest, õietolmust või koduloomadest, siis on sellised ravimid kodus hädavajalikud. Allergiaravimid on saadaval mitme erineva põlvkonnana, uuemate eeliseks on vajadus kasutada neid vaid 1 x päevas, samuti ei tekita need igapäevast tegevust häirivat unisust. Käsimüügiravimitena on rohud saadaval tavaliselt 10 kaupa pakitult, suurema koguse jaoks on vajalik retsept, ning siis kehtib ka soodustus. 

Vesinikülihapendi 3% lahus

See vahend sobib marrastuste ja haavade desinfitseerimiseks. Kasutada tasub seda alati haavade-marrastuste tekkimisel, et ära hoida hilisemaid võimalikke tüsistusi.

Haigustetekitajatevaba haavaplaaster

Sobib väiksemate haavade-vigastuste puhtaks katmiseks. Plaaster on pakitud ühekaupa õhukindlas kotikeses. Sobib suurepäraselt ka kaasavõtmiseks reisile.

Puhas side

Võiks olla erinevates laiustes - 5, 10, 15 cm sidemed haavade sidumiseks.

Jääkuubikud

Igas kodukülmakapis peaks olema alati saadaval jääkuubikukilekotid seda mitte niivõrd jookide jahutamiseks kui kasutamiseks põrutuste, venituste, liigesetraumade ka luumurdude esmaabiks.

Väga sage viga mis tehakse traumade korral on määrimine viina, spordisalvi ja teiste soojendavate ainetega. Seda ei tohi teha, sest need ained põhjustavad veresoonte laienemist, soodustavad turse teket ja valu tugevnemist. Iga värske trauma vajab külma ja rahu, soojendavaid vahenedeid võib aksutada alles traumajärgsel 3-4 päeval.

Põletusevastane geel

Suurepärane kergete põletuste raviks mis on tekkinud kas liigsest päikesest, kuumast veest vm. põhjustest. Tasub meenutada, et kergemate põletuse esmaabi vahend on külm vesi. Põletusele lasta joosta 15-20 minutit lihtsalt külma vett- kaob valu ja põletusekolle väheneb.

Keedusool ja söögisooda

Kui haigusega kaasneb tugev oksendamine ja isegi vesi ei seisa sees, on soovitav kasutada mineraalikao asendamiseks soola ja sooda lahust. Selleks võtta 1 l keedetud toasooja vett, lahustada selles 1 teelusikatäis keedusoola ja 1 teelusikatäis söögisoodat, maitset võib parandada glükoosi lisamisega- 3-4 teelusikatäit liitri lahuse kohta. Lahust juua väikeste lonksudega kuni 1-2 liitrit päevas.

Südamerohud

Pere vanemate liikmete tervisemured võivad lähtuda südamest. Käsimüügiravimitest on saadaval nitroglütseriini tabletid. Selle näidustuseks on tuima, suruva või pigistava valu teke laial rinnakutagusel alal. Selle tekkel tuleb asetada 1-2 tabletti keele alla ja hoida neid seal imendumiseni. Valu kaob mõne minutiga, vajadusel saab annustamist korrata. Kui valu püsib 20-30 minutit tuleb viivitamatult võtta ühendust arstiga. Nitroglütseriini kõrvaltoimeks võib olla mõnikord pulseeriva iseloomuga peavalu.

Teiseks ravimiks on saadaval korvalool või valokordiin. Aitab erutusega kaasneva südamepeksluse ja rütmihäirete leevendamiseks. Kui mure püsib, võtta ühendust arstiga.

Ravimtaimed

Paljusid vaevusi saab leevendada edukalt taimsete vahenditega. 

Kummel. Tee valmistamiseks võtta 1 supilusikatäis droogi 1 klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata 10 minutit. Aitab kõhuhäirete puhul, sobib kurgukuristamiseks ja kompressiks silmadele kerge põletiku korral. Sobib ka valusa ja põletikulise kurgu kuristamiseks.

Pärnaõied. Tee on suurepäraseks vahendiks külmetuhaiguste korral.

Leesikas, naistepuna. Tee on hea vahend põieärrituse ja põletiku leevendamiseks.

Palderjan. Tee on heaks vahendiks erutuse ja unehäirete leevendamiseks

Mesi. Aitab külmetushaiguste, ärritava köha ja unehäirete korral.

Küüslauk ja sibul. Heaks vahendiks külmetushaiguste ja nohu korral. Võib pressida mahla ja tilgutada seda ninna, hoida voodipeatsis tükeldatuna või süüa toorelt kas võileival või meega.

TASUB TEADA:

Tundmatu ravim. Kõik ravimid kotikestes, purkides, pabertuutudes, lahtiselt karpides-sahtlites tuleb ära visata. Nendest pole mingit kasu - tarbimisel võib tekkida palju halba. 

Tähtaja ületanud ravim. Pikemalt mõtlemata visata minema. Kehtib eelnevaga sama oht.

Uuendamine. Koduapteeki tuleb uuendada regulaarselt. Seda peab tegema 3-4 korda aastas, vähemalt külmade tulekul ja suve hakul.

Lapsed. Ravimid peavad kodus olema lastele kättesaamatus kohas. Ravimid oma pilkupüüdvate purkide ja värvidega on väikelastele suureks ahvatluseks. Halvemate ja kõige halvemate tagajärgedega õnnetuste vältimiseks tuleb neid hoida lastele kättesaamatult!

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.