Naistearstid panevad südamele: ärge keelake oma tütardele HPV vaktsiini

esmaspäev, 04 detsember
Autor: Postimees

Naistearstide liit soovitab kutsututel aktiivsemalt osaleda emakakaelavähi sõeluuringus ning rõhutab ka emakakaelavähi vastase vaktsiini ohutust.

Igal aastal haigestub emakakaelavähki keskmiselt 70 täies elujõus alla 49-aastast Eesti naist, kelle lapsed on veel väikesed või hoopiski sünnitamata, teatas Eesti naistearstide selts. Viie aasta pärast ei ole kolmandik neist enam elus.

Arste teeb murelikuks, et haigestumus noorte naiste hulgas on Eestis praegu tõusutendentsis ning haigestumusstatistika poolest oleme Euroopa Liidus esimese kuue hulgas. Kokku haigestub igal aastal Eestis 170-180 naist ja selle haiguse tõttu sureb umbes 70 naist.

Emakakaelavähk on tänapäeval ennetatav pahaloomuline haigus ja selleks kasutatakse sõeluuringut või vaktsineerimist. Eestis juba 12 aastat kestnud Pap testil põhinev sõeluuring ei ole liidu väitel kahjuks täitnud sellele pandud ootusi. Peamiseks põhjuseks on vähene osalemine: mullu tuli emakakaelavähi sõeluuringule vaid 46 protsenti kutsutuist. Uuring täidab aga oma eesmärki, kui osaleb vähemalt 70 protsenti naistest. Vaktsineerimine ja sõeluuring on sama eesmärgi saavutamise erinevad vahendid ja need tuleb panna toimima üheaegselt.

Enamik EL liikmesriike on lülitanud emakakaelavähi vastase HPV vaktsiini oma riiklikkusse vaktsineerimisprogrammi. Juba on saabunud esimesed teated sellest, et vaktsiin suudab ära hoida vähieelseid seisundeid vaktsineeritud noortel naistel. Tuleva aasta algusest alustab vaktsineerimist ka Eesti.

Vaktsiin on võimeline ära hoidma HPV püsiva nakkuse ja sellest põhjustatud vähieelsed seisundid 86-100 protsendil naistest. Vaktsiin on väga kõrge efektiivsusega, põhjalikult uuritud ning selle ohutus on laialdastes kasutamisjärgsetes uuringutes kinnitatud. Seda tõendavad ka Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) poolt välja antud HPV vaktsiini alased raportid.

WHO nagu ka naistearstide selts soovitab HPV vastast vaktsineerimist vanuses 9-13 või 9-14 sõltuvalt vaktsiinist. Tänavu märtsist saati on maailmas 71 riigi tüdrukutele ja 11 riigis ka poistele HPV vaktsiin riiklikus immuniseerimiskavas.

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.